Rozmowy (nie)kontrolowane

Po dłuższej przerwie, powracam z tematem, który rozpoczęłam przy ostatniej notce. Rozwój psychiczny w okresie prenatalnym, w dzisiejszym wywodzie potraktuję, jako sposób komunikacji ze światem. Otóż, jak już ustaliliśmy Maluszek doskonale zdaje sobie sprawę, że tam- poza brzuszkiem- coś się dzieje. Dziecko nie wie do końca, co się dzieje i czy bać się tego czy nie, ale definitywnie zdaje sobie sprawę, że Coś tam jest. Wszelka prenatalna aktywność może być, zatem traktowana, jako jego komunikat do nieznanego świata: „Jestem tu i proszę się ze mną liczyć!”

Kwestia komunikacji z dzieckiem, zanim się ono urodzi, może mieć niebagatelne znaczenie. Już w poprzedniej notce pisałam o tym, że Maluch wszystko doskonale słyszy. Także mówienie do niego spokojnym i pełnym akceptacji głosem, z pewnością będzie pozytywnie go stymulowało. Mały Robaczek też stara się w jakiś sposób komunikować- a najlepiej wychodzi mu kopanie. Mamusia przybrała niewygodną pozycję- kopniak, coś wystraszyło Malucha- kopniak, w brzuszku burczy- kopniak, lub po prostu nuda-kopniak. Nie jest to, wbrew pozorom demonstracja swojego wrednego charakteru, a sposób rozmowy… Dosyć bolesnej, ale jedynej, na jaką Maluch umie się zdobyć.

Dzieci przed narodzinami potrafią już okazywać swój temperament. Nie bez znaczenia jest tutaj tryb życia mamy, który może spowodować większą lub mniejszą ekspresję u Malucha. Rytm naprzemiennej aktywności Maluszek wypracowuje na wzór Mamy. Dzięki nauce pewnych nawyków, dzieci po narodzinach mogą wykazywać różne formy aktywności od małych Śpioszków przez zmienne tryby Działaczy, aż po aktywne Motorki. Czasami odnoszę wrażenie, że moja Mama musiała bardzo często spać… W końcu po kimś odziedziczyłam tą wyjątkową pasję :). Maluszki w trakcie obniżonej aktywności po prostu śpią. Różne badania dowiodły, że małe Śpioszki, tak jak my, śnią. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje tematyka ich snów. Ze względu na dość małą ilość doświadczeń, Maluszki mogą śnić na przykład o ruchach rączką, lub nóżką, mogą też śnić o głosie i ruchach Mamy. Na etapie rozwoju dzisiejszej wiedzy, nie jesteśmy jednak w stanie dokładnie stwierdzić, co jest tematem marzeń sennych Dziecka.

Maluchy w brzuszku, w miarę rozwoju znajdują sobie różne aktywności, które po pierwsze przygotowują je na Wielki Dzień Wyjścia, po drugie są lekarstwem na nudę. Wiele badań prostym ultrasonografem wskazuje, że jedną z pierwszych umiejętności, jakie nabywa mały lokator brzuszka jest ssanie kciuka. Dzięki temu Maluszek dokonuje treningu, które będzie jego podstawową umiejętnością po przyjściu na świat. Dowiedziono również, że Dzieci są wyjątkowo przywiązane do swojego kciuka i znaleziono kilka zdjęć i nagrań, na których wyraźnie widać, że Bobas płacze po „zgubieniu” ukochanego paluszka. Dodatkowo pojawiają się różne nowe zdolności, takie jak chwytanie. Ściskanie piąstki można zaobserwować dosyć szybko na badaniu USG.
Rozwój różnych zmysłów, sprawia, że Maluch coraz lepiej odnajduje się w otaczającym go środowisku i przyzwyczaja się do niego. Główna aktywność Dziecka to różnego rodzaju ruchy kończynami i nauka ssania. Dziecko jest jednak w stanie również zapamiętywać pewne stany i emocje. Duża ruchliwość Malucha w łonie Mamy, może być też ekspresją jego niepokoju, stąd ważnym jest, by obserwować jeszcze przed narodzinami aktywność Małej Fasolki, ponieważ może to przygotować rodziców na różne zachowania po przyjściu na świat.

Kwestia komunikacji z dzieckiem, to nie tylko mówienie do niego. Rozmawiać z dzieckiem możemy również przez dotyk. I nie, nie chodzi tu o żadne drastyczne metody rodem z horrorów, a o zwykły delikatny masaż. No może nie taki zwykły… Dokładnie chodzi o naukową metodę dotykową – haptonomię. Jest to sposób komunikacji z dzieckiem poprzez specjalny masaż. Odpowiedni ucisk brzucha, może pomóc rodzicom przekazywać poprzez dotyk, swoje uczucia do jeszcze nienarodzonego Maluszka, a także odczytywać jego komunikaty. Metoda ta jest o tyle wyjątkowa, że również Tatusiowie (słodkie słowo, nieprawdaż? :)) mogą dokonać pierwszego kontaktu z Maluszkiem, pokazując mu, że po narodzinach czeka na niego ktoś jeszcze. Chwile wspólnego masażu są bardzo wzruszające, zacieśniają więzi i pozwalają każdemu członkowi rodziny oswoić się z obecnością Małej Kochanej Istotki. Haptonomia jednak wymaga odpowiedniego przeszkolenia, nie należy więc samemu, bez żadnej wiedzy, próbować uciskać brzucha Mamy, ponieważ możemy przez przypadek zrobić krzywdę Maluchowi, a tego zdecydowanie chcemy uniknąć.

Są jednak i złe komunikaty, które możemy wysyłać Dziecku. Stres, używki, nieodpowiednia dieta, wysiłek fizyczny, głośne dźwięki, zażywanie leków (bez kontroli lekarskiej), nadmierna aktywność – to czynniki, które zdecydowanie Maluchowi się nie podobają, a wręcz hamują jego prawidłowy rozwój. Kiedy Mama pije alkohol w ciągu pierwszych miesięcy ciąży, może to odbić się na rozwoju fizycznym Dziecka. Palenie papierosów wiąże się z licznymi możliwymi konsekwencjami, jak: poronienie, przedwczesny poród czy niska waga urodzeniowa, dotyczy to również palenia biernego. Zażywanie takich używek jak kokaina, może mieć tragiczne konsekwencje, ponieważ zwężają się naczynia krwionośne, a co za tym idzie Maluszek nie otrzymuje odpowiedniej dawki tlenu, to może z kolei prowadzić do poważnych upośledzeń umysłowych. Nadmierna aktywność Mamy sprawia, że Robaczek, nie ma czasu ani możliwości odpocząć – wydawać by się mogło, że Maluch w łonie nie ma po czym odpoczywać, ale codzienne odkrywanie coraz to nowszych umiejętności jest wyjątkowo absorbujące i wymaga odpowiedniej dawki odpoczynku! Stąd też, kiedy dowiadujemy się, że u nas w brzuszku Ktoś już mieszka, musimy dokładnie przeanalizować cały swój tryb życia, od codziennych aktywności, poprzez różnego rodzaju stymulacje, jakim się poddajemy, aż po kwestie diety. Musimy zdawać sobie sprawę z różnych konsekwencji naszych działań. Dlatego kobiety w ciąży powinny być traktowane wyjątkowo, ponieważ ten Mały Cud, jaki się w nich rozwija, potrzebuje jak najlepszych i najbardziej optymalnych warunków bytowania. Z pewnością w przyszłości Maluch nam podziękuje za tak wspaniałe środowisko rozwoju, jakie mu stworzyliśmy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.